Home TutorialePhotoshop Zmiana koloru w photoshopie #1 + plik .psd do pobrania

Zmiana koloru w photoshopie #1 + plik .psd do pobrania

by Meago

Siema! Pobawimy się dzisiaj trochę kolorami okej? Pokażę wam parę funkcji które to ułatwiają. Nie wszystkie, żeby nie zamącić w głowie ale mam nadzieję, że na razie wam wystarczy : )

Osobiście jestem małym fanem bawienia się już skończonym rysunkiem. Nie zawsze publikuję efekty tej zabawy, ale dzięki temu odkrywam jeszcze głębsze zakątki photoshopa. Dzisiaj pobawimy się razem – Pozmieniamy kolory, ponakładamy różne filtry i zobaczymy jak zmienia się rysunek. A na koniec, w nagrodę za wytrzymanie ze mną i za w hooy scrollowania, podzielę się plikiem .psd. Może być? Ok. To nie przedłużajmy.

Mój dzisiejszy rysunek do pracy

Mój dzisiejszy rysunek do pracy

Zmieniamy kolory – Barwa i nasycenie

Zacznę od czegoś prostego. Na pewno wiele z was zna Hue/Saturation (Barwa/Nasycenie). Za pomocą suwaków możemy zmieniać barwę (pierwszy suwak), saturację (środkowy suwak) i jasność (dolny suwak). Możemy też ustawić jedną barwę dla całego obrazka, bądź zmodyfikować tylko jeden kolor.

Funkcję tę znajdziemy w górnym menu pod Image >> Adjustment >> Hue/Saturation (Obraz >> Dopasowania >> Barwa/Nasycenie). Ale ja osobiście korzystam z bocznych paneli/okien – z prostej przyczyny – stwarzam sobie osobną warstwę dla tych efektów.

Na rysunku poniżej, na czerwono zaznaczyłam kólkiem gdzie znajdziemy Hue/Saturation. Klikając na odpowiednią ikonę, stworzymy warstwę i włączy nam się okno dostosowywania.

Jak widać poniżej, zaznaczyłam też opcję Colorize (Koloruj). Dzięki temu cały obrazek (lub tylko wyznaczona przeze mnie część) zabarwia się na kolor który wybieram suwakiem. Nic trudnego. Jeżeli chcę pomalować coś jednym tonem – wybieram właśnie Colorize.

Używam funkcji colorize

Używam funkcji colorize

Trochę inaczej wygląda to gdy zależy mi na zmodyfikowaniu jakiegoś zakresu kolorów. Widzicię tę łapkę ze strzałkami? (Zaznaczyłam ją niebieskim kółkiem na obrazku poniżej). Po kliknięciu w tę ikonę, nasz kursor zamieni się w próbnik. Mogę dać znać który kolor chcę zmodyfikować. Ja kliknęłam próbnikiem w czerwoną sukienkę.

Popatrzcie teraz na te dwa kolorowe paski pod suwakami (tam gdzie walnęłam niebieską, dwustronną strzałkę). Zaznaczony został zakres kolorów który zaznaczyłam.

Widzicie ten suwak między tymi tęczowymi paskami? Mogę rozciągać lub scieśniać ten ciemny szary obszar ciągając go za te białe znaczniki. Zwiększa bądź zmniejsza mi to spektrum wybranego koloru. Rozciągając jego jasne ramiona (ciągając za te małe kwadraciki) łagodzę lub wyostrzam granice. Pomajtajcie nim trochę to zczaicie o co chodzi : D

Na górnym tęczowym suwaku widać na jakich barwach pracujecie, a na dolnym, jak zostały zmodyfikowane

Zacieśniłam spektrum w czerwonym obszarze jeszcze bardziej niż było domyśnie (żeby nie modyfikować koloru skóry) i zamieniłam go na zielono (przesuwając górny suwak HUE/BARWA). Kolor sukienki zmienił się, ale jak widzicie stało się to również z różowymi końcówkami włosów, wnętrzem ust i uszu. Bywa. Można wymaskować : D Ogólnie fajna opcja, nie?

zmiana koloru w photoshopie

zmiana koloru w photoshopie

Zastąp kolor / Replace Color

To też lubię – zastępywanie koloru. Znajdziecie tę opcję w górnym menu pod Image >> Adjustments >> Replace Color (Obraz >> Dopasowania >>Zastąp Kolor).

Tutaj znowu mam zabawę z próbnikiem. W oknie które nam wyskoczyło widać też znane nam już Hue/Saturation/Lightness. Dodatkowo powyżej, mamy też suwak Tolerancji (Fuzziness) razem z podglądem. Ustawimy tu zasięg koloru jaki chcemy zamienić – im większa wartość tym większy.

Ponownie zaznaczyłam sukienkę. Ustawiłam tolerancję trochę mniejszą niż połowa – jak widać na podglądzie, objęła ona tylko sukienkę. Za pomocą suwaków zmieniłam jej kolor na niebieski. Jak widać tolerancja jest na tyle mała, że nie zmienił się kolor cienia na sukience.

Na drugim przykładzie, tolerancja jest na tyle wysoka, że wynajduje odcienie czerwieni na innych częściach rysunku, w natężeniu jak widać na podglądzie.

Zastępuję kolor

Zastępuję kolor

Color Lookup

Żeby tak nie zanudzać już tymi kolorystycznymi podmiankami, na koniec jeszcze pokażę szybko trochę filtrów. Nazywa się to Color Loockup (Wyszukiwanie kolorów). Znajdziemy to w górnym menu pod Image >> Adjustments >> Color Lookup (Obraz >> Dopasowania >> Wyszukiwanie Kolorów), Bądź osobno w oknie z Adjustmentami (zaznaczyłam czerwonym kółkiem na obrazku poniżej gdzie można go znaleźć).

Tam już znajdziecie listę różnych filtrów podzielone na trzy kategorie. Warstwę z filtrem możemy maskować, zmieniać przejrzystość, bądź tryb mieszania – jeżeli uznamy to za stosowne i satysfakcjonujące.

Okna Color Lookup

Okna Color Lookup

Poniżej kilka przykładów, jak za pomocą Wyszukiwania Kolorów zmienił się klimat rysunku:

Przykłady różnych filtrów

Przykłady różnych filtrów

Fajne, nie?

Dobra, narazie wystarczy. Jest jeszcze trochę zabawy, ale zostawię to na następny raz – tak żeby nie przeciążać jeszcze bardziej i waszej i mojej głowy, ok?  A tymczasem, tak jak obiecałam, podzielę się plikiem .psd z kelnerką Kitty.

Pobierzecie go klikając w przycisk poniżej:

Pobierz plik .psd

Do następnego!

Dzięki

meago

0 comment
0

Zobacz też

Leave a Comment