Home TutorialeRysujemy RYSUJEMY: Prosty sposób na narysowanie ognia

RYSUJEMY: Prosty sposób na narysowanie ognia

by Meago

Dzisiaj porysujemy sobie troszkę ognia. Dla niektórych wydaje się czarną magią, ale ja mam na niego jeden prościutki i całkiem efektowny sposób. Chętnie się z wami nim podzielę 🙂

Zacznijmy od tego jak mniej więcej wygląda ogień. Zgromadziłam na tablicy na pintereście kilka przykładów – taki najbardziej lubię rysować – jasny z ciepłym blaskiem.

Obserwuj tablicę flame examples należącą do użytkownika Magda.

Ważne jest też, aby wiedzieć mniej więcej jak się zachowuje – płynie i tańczy, jest bardzo dynamiczny, tak więc bawimy się głównie łukami. Ja przy cartoonowych rysunkach stosuję technikę rysowania łezki z płomienistymi ramionami. Mniej więcej takimi jakie możemy zobaczyć na hot rodach 😀 Warto poćwiczyć sobie takie proste formy i stopniowo dodawać im dynamiki.

fire

Mój sposób na rysowanie ognia

Płaskie ale dynamiczne płomienie

Płaskie ale dynamiczne płomienie

Ogień z pędzli i efektów

Inny typ ognia jaki lubię robić

Inny typ ognia jaki lubię robić

Kolejny typ ognia jaki rysuję, to taki, w którym wykorzystuję w odpowiednie pędzle i mieszam je z efektami warstw.

Tutaj posługuję się efektem OUTER GLOW (Blask zewnętrzny), a także trybami warstwy, głównie SOFT LIGHT (łagodne światło) i OVERLAY (nakładka). Poniżej krok po kroku pokażę jak można go zrobić.

 1. Zacznijmy od tego, że będą nam potrzebne odpowiednie pędzle. Ja zrobiłam sobie kilka prostych, które udostępnię do pobrania na końcu posta.
 2. Kiedy wybraliśmy już odpowiedni pędzel, rysujemy ogień – ja na ogół w pierwszej fazie robię biały, bądź bardzo jasny. Poniżej możecie zobaczyć jak to wygląda
Ogień Pyrii w pierwszym kroku jest biały

Ogień Pyrii w pierwszym kroku jest biały

Jeszcze nie wygląda zbyt efektownie – trzeba tu dodać trochę efektów.

 1. Klikamy dwukrotnie na miniaturę warstwy – otworzy nam się okno styli warstw. Wybieramy zakładkę OUTER GLOW (blask zewnętrzny), następnie wybieramy odpowiedni tryb mieszania (domyślnie ustawiony jest na SCREEN/ekran). Ja ze względu na ciemne tło wybieram NORMAL/zwykły
 2. Ustawiam przejrzystość (opacity) na 100% (domyślnie jest na 75%), a następnie wybieram kolor. Zaczynam od jasnego – np. żółtego
 3. Reszte opcji ustawiamy wedle własnych preferencji. Wszystko zależy od tego jak chcemy by nasz ogień świecił.
 4. Klikamy OK
Dwukrotnie klikając na warstwę otworzymy okno styli warstw

Dwukrotnie klikając na warstwę otworzymy okno styli warstw

 1. Teraz tworzymy warstwę z efektu jaki przed chwilą zastosowaliśmy. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na powstały pod warstwą efekt i klikamy CREATE LAYER (utwórz warstwę). Można to również zrobić klikając na górne menu – w zakładkę LAYER >> LAYER STYLE >> CREATE LAYER (Warstwa >> Style warstwy >> Utwórz warstwę)
 2. Powstanie nam osobna warstwa (zobacz poniżej). Następnie powtarzamy ten sam krok – to jest na warstwie z białym ogniem tworzymy kolejny blask – tym razem troszkę większy i cieplejszy (pomarańczowy, pomarańczowo-czerwony).
Tworzymy osobną warstwę z utworzonego efektu

Tworzymy osobną warstwę z utworzonego efektu

 1. Teraz zamieniamy warstwy miejscami (po prostu je przeciągając) od najjaśniejszej do najciemniejszej. W moim przypadku najpierw biały, potem żółty a na końcu pomarańczowy.
 2. Chcę jeszcze bardziej rozświetlić  mój ogień – w tym celu nad warstwami z nim tworzę nową warstwę i ustawiam na tryb OVERLAY (nakładka) bądź SOFT LIGHT (łagodne światło). Wybieramy air brush bądź inny pędzel o odpowiednio miękkich brzegach i maluję nim po ogniu (naogół w jakimś jasnym kolorze – pomarańczowo-żółty). Ja u siebie zastosowałam tryb OVERLAY – jest bardziej intensywny.
 3. Ten sam zabieg stosuję na postaci.
 4. TADAAA! GOTOWE 🙂
Powtarzamy kroki

Powtarzamy kroki

Pędzle

Jak już wspomniałam wcześniej, do tego tutorialu stworzyłam sobie kilka swoich pędzli – można je pobrać poniżej

Zestaw prostych ognistych pędzli

Zestaw prostych ognistych pędzli

Pobierz pędzle

Jeżeli jednak wam mało to proszę bardzo:

Osobiście bardzo lubię pędzle od Saejin Oh który stworzył swój JINBRUSH PACK

Polecam również PĘDZLE udostępnione przez wielu świetnych artystów na stronie fusroda.com. Chłopaki prowadzą na youtube świetny kanał LevelUp . Znajdziecie tam również świetne pędzle do innych efektów, flory, chmur (które fajnie nadają się również na ogień) itp.

Popatrzcie poniżej jak za pomocą innych podobnych pędzli można fajnie nadymić 😀

Pyria mówi wam gorące papa!

Pyria mówi wam gorące papa!

Mam nadzieję, że trochę pomogłam – ogień nie gryzie, można się nim fajnie bawić i przy okazji odkrywać nowe techniki i sposoby jego rysowania. Nawet jak nie rysujecie go jakoś mega dokładnie to pamiętajcie o dynamice! Ma być szalony i gorący!

Dajcie znać co chcecie jeszcze w przyszłości porysować i z czym macie problemy! Postaram się pomóc <3

-meago

0 comment
0

Leave a Comment