Home TutorialePhotoshop Ramki, rameczki… jak je zrobić w photoshopie?

Ramki, rameczki… jak je zrobić w photoshopie?

by Meago

No siema! Dzisiaj przygotowałam dla was tutorial na tworzenie różniastych ramek za pomocą ścieżek i pędzli. Zasady gry są podobne jak przy robieniu okrągłego napisu, tak więc, jeżeli mieliście okazję wcześniej rzucić okiem na tamten wpis, nie powinniście mieć problemu z tym tutaj. ᴖ◡ᴖ

Rameczek możemy używać do urozmaicenia różnych grafik, albo… jako zapchajdziurę, w przypadku braku pomysłu na tło (ja tak często mam, uhh… nie lubię teł). To co – zaczynamy?

Tworzymy ścieżkę i obrysowujemy ją

Żeby nie posługiwać się gołym przykładem, wzięłam swoją grafikę z Kitty. Mój plan to dodać za postacią okrągłą ramkę w kwiatki.

1

 • Zaczynam od utworzenia nowej warstwy – pod warstwą z Kitty
 • Teraz zaznaczenie – ponieważ będzie to zwykły okrąg, wystarczy, że użyję zaznaczenia w kształcie koła. Z paska narzędzi wybieram Zaznaczenie Eliptyczne (Elliptical Marquee Tool). Następnie, przytrzymując klawisz Shift, zaznaczam idealne koło na wysokości mojej grafiki. W przypadku nieregularnych kształtów – najpierw robimy kształt, a potem tworzymy zaznaczenie klikając na miniaturę warstwy z tym kształtem jednocześnie trzymając klawisz Ctrl.

zaznaczenie w photoshopie

 • Teraz tworzymy ścieżkę: z menu otworzonym prawym przyciskiem myszy wybieramy Make Work Path… (Utwórz Ścieżkę Roboczą).
 • Pojawi nam się okno do ustalenia tolerancji. Im niższa, tym dokładniejsza ścieżka. Klikamy OK.

3

 • Naszą nową ścieżkę możemy zobaczyć w zakładce Paths (Ścieżki) – w tym samym oknie w którym mamy zakładkę warstw. Jeżeli z jakiegoś powodu jej tam nie ma, włączyć ją możemy poprzez górne menu: Window (Okno) >> Paths (Ścieżki).

4

 • Teraz możemy wybrać pędzel w kształcie takim jakim chcemy obrysować nasz okrąg. Ładnie prezentują się pędzle z wyznaczonym kierunkiem, albo z wyraźnymi odstępami.
 • Ja trzymam się planu i wybieram pędzel w kwiatki.
 • Ustaw odpowiednią wielkość pędzla – domyślny rozmiar mojego jest zdecydowanie za duży w stosunku do rozmiarów grafiki z którą pracuję. Rysunek z Kitty nie jest duży, tak więc ustawię rozmiar kwiatków na jakieś 30-40 pikseli (px)

5

 • Upewniam się, że mam wybrany dobry pędzel i jestem na odpowiedniej warstwie (tej, którą utworzyłam wcześniej).
 • Przechodzę do zakładki Paths i klikam na ikonę obrysu na dole okna, bądź wybieram opcję Stroke Path (Obrysuj Ścieżkę) z menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na miniaturę ścieżki.
 • Pojawi się okno z wyborem narzędzia którym chcemy obrysować ścieżkę – domyślny wybrany jest Pędzel, więc nic tu nie zmieniamy. Nie zaznaczamy też opcji Symulowania Nacisku (Simulate Pressure).
 • Klikamy OK.

6I tak oto utworzyliśmy okrągłą ramkę złożoną z drobnych, czerwonych kwiatuszków (◡‿◡✿). Teraz możemy usunąć już naszą ścieżkę.

7

Tworzenie ramki wewnątrz kształtu

No dobra, a  co, jeżeli mamy już jakiś wzór w tle i chcemy utworzyć ramkę wewnątrz bądź na zewnątrz o tym samym kształcie?

ramka w photoshopie

 • W tym celu, trzymając przycisk Ctrl, klikamy na miniaturę warstwy z naszym kształtem – w tym przypadku jest to niebieskie kółko. Utworzymy dzięki temu zaznaczenie tego obiektu.

9

 • Następnie, z górnego menu, wybieramy zakładkę Select (Zaznaczenie), a następnie Modify (Zmień) >> Contract (Zwężanie) <- Zmniejszamy zaznaczenie, bo chcę, żeby ramka była wewnątrz kółka. Jeżeli chcemy je powiększyć, wybieramy opcję Expand (Rozszerzanie).
 • W oknie które się pojawi wpisujemy wartość (w pikselach) jak bardzo chcemy poszerzyć lub zwęzić zaznaczenie. Ja wybrałam 25px. Klikamy OK.

10

 • Nasze zaznaczenie powinno wyglądać teraz tak jak na obrazku poniżej.
 • Teraz ponownie wykonujemy cały proces tworzenia ścieżki który poznaliśmy w pierwszym akapicie. Nie zapominamy o stworzeniu nowej warstwy na obrys.

11

 • Tym razem wybrałam serduszka. Kliknęłam w ikonę obrysu ścieżki i ta-daa! Są serduszka!

12

Dostosowujemy pędzel do obrysu

 • Nie miałam pędzla w kształcie serca – zrobiłam go szybko sama. Wykorzystałam gotowy photoshopowy kształt serca i zdefiniowałam z niego pędzel. Jak to zrobić pisałam już tutaj.
 • Następnie, w oknie opcji pędzli zwiększyłam odstępy między sercami

13

 • Następnie w zakładce Shape Dynamics (Dynamika Kształtu), w sekcji Angle Jitter (Wahania kąta) wybrałam odpowiedni kierunek. Wybrałam Direction, żeby kąt serduszka zależał od tego w którą stronę prowadzę pędzel (lub w tym przypadku – obrys). Wybierając Initial direction kąt blokuje się i jest taki sam jak przy pierwszym dotknięciu pędzla.

14

Poniżej przedstawiam wam jeszcze kilka ramek porobionych według tego tutorialu – użyłam różnych kształtów i pędzli. Jak widać możliwości jest tyle, ile macie pomysłów ✧◡✧

Dodatkowo, jeżeli nie chce ci się w przyszłości szukać tego tutorialu w internecie, już teraz możesz ściągnąć polsko-angielską wersję w .pdf – wystarczy, że klikniesz w przycisk poniżej!

Pobierz tutorial w .pdf

ramki

No, to tyle! Poniżej jeszcze jeden przykład użycia ramki – tym razem w gwiazdki. Przyozdobiłam nimi grafikę reklamującą uruchomienie mojego newslettera do którego możecie się zapisać w bocznym panelu. Nigdy tego nie robiłam i wciąż się uczę, tak więc jeżeli zauważycie coś nieprawidłowego – dajcie znać! Dzięki!

newsletter meagolicious

0 comment
0

Zobacz też

Leave a Comment