Home TutorialePhotoshop Photoshop, kamera, AKCJA!

Photoshop, kamera, AKCJA!

by Meago

Po co robić 10 razy to samo jak można po prostu wcisnąć przycisk PLAY?  Czym jest ta cała akcja? Z tym tutorialem photoshop nie ma przed tobą tajemnic.

Robisz jakiś efekt, wydaje ci się fajny, pewnie będziesz go chciał użyć jeszcze parę razy. Ale na samą myśl, że znowu czeka cię przeklikiwanie się przez dziesięć opcji robi ci się słabo. Chcesz pomniejszyć i zdesaturować 20 stron swojego świeżo narysowanego komiksu ale perspektywa tego ile klikania przed tobą skutecznie nie pozwala ci się do tego zebrać.

No ja tak mogłabym mieć. Ale nie mam, bo używam akcji.

To takie super sprytne narzędzie, które zaoszczędza nam mnóstwo czasu i klikania. Brzmi strasznie i w ogóle łooo, jakieś akcje? Jakieś okienko trzeba otworzyć? No, tylko tyle. Akcje, tak jak maski, nie gryzą. Naprawdę.

Dobra. To zamiast rozpisywać się o duperelach, przejdźmy do konkretów i się ich nauczmy – wystarczy nam 10 minut : )

Tworzymy AKCJĘ

Zaczniemy od czegoś mega łatwego. Zrobimy sobie akcję na efekt wycinanki. Wymaga on od nas tylko kilka kroków ale i tak warto zamienić je na jedno kliknięcie

bakłażan - wycinanka

bakłażan – wycinanka

Zrobiłam sobie bakłażana, obrysowałam go, wypełniłam i puściłam pod nim cień. Jednak za chwilę postanowiłam dorysować jeszcze ananasa i babeczkę. Też chciałabym zrobić z nich wycinanki ale nie chcę mi się znowu klikać. Dobrze, że to nagrałam.

action1

Nasze jedzonko do pracy

Jeszcze zanim zaczęłam nagrywać, utworzyłam sobie nową warstwę pod ananasem – ją właśnie wypełnię na biało jak przy bakłażanie.

 • Za pomocą lassa wielokątnego (polygonal lasso tool) obrysowuję ananasa (będąc na tej nowej warstwie). Nic jeszcze dalej nie robię. Zostaje samo zaznaczenie
Dodaję jedną warstwę pod spodem

Dodaję jedną warstwę pod spodem

Dobra, ZACZYNAM!

 1. Zaczynam nagrywanie. W oknie Akcji klikam na ikonę nowej akcji. Jeżeli nie macie okna akcji, włączycie je w górnym menu: window >> actions (okno >> akcje).
 2. W oknie które mi się pojawiło wpisuję nazwę mojej akcji. Nazwę ją „wycinanka”. W tym oknie możemy też przydzielić tę akcję do konkretnego folderu (jeśli wcześniej jakiś utworzyliśmy), bądź ustawić skrót klawiaturowy (klawisze F1-F12)
 3. Po kliknięciu RECORD zaczęliśmy nagrywać. Teraz wszystko co zrobimy zostanie udokumentowane.
Akcje w photoshopie

Nagrywamy!

 1. Na liście w oknie warstw jest już nasza wycinanka i czeka na nasze działania. Ja w pierwszej kolejności wypełnię moje zaznaczenie na biało. Robię to poprzez EDIT >> FILL (Edycja >> Wypełnij), albo wybieram tę opcję z menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.
 2. W oknie które się pojawiło wybieram na jaki kolor chcę wypełnić zaznaczenie. Ponieważ wcześniej miałam ustawiony biały, wybieram kolor tła (domyślny). Jeżeli nie, na liście znajdujemy biały.
 3. Klikamy OK
Wypełniam zaznaczenie

Wypełniam zaznaczenie

 1. Po wypełnieniu mogę odznaczyć moje zaznaczenie. Używam do tego skrótu klawiaturowego CTRL+D. Można też kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać deselect (odznacz).
 2. Na liście w mojej wycinankowej akcji pojawiają się kolejno wszystkie czynności jakie wykonuję. Mam tu już Fill (wypełnienie) i Set Selection  – ustawienia zaznaczenia – w tym przypadku nasze odznaczenie. Idziemy dalej.
Odznaczamy

Odznaczamy

 1. Teraz dodaję cień. Klikam dwukrotnie na miniaturę warstwy (bądź wybieram z menu LAYER >> Layer Style/ Warstwa >> Style Warstwy). Otworzyło mi się okno w którym wybrałam zakładkę Drop Shadow (cień)
 2. Ustawiam tutaj jaki cień ma rzucać moja biała warstwa pod ananasem. Gdy już będę usatysfakcjonowana klikam OK
Dodajemy cień

Dodajemy cień

 • Dobra! Już! Zrobiłam już wszystko co chciałam zrobić – pozostaje mi wcisnąć STOP to ta kwadratowa ikona (ale chyba każdy to wie). Moja akcja jest gotowa.
 • Na liście mamy po kolei wypełnienie, odznaczenie i rzucenie cienia
STOP

STOP

Teraz sobie wypróbuję na babeczce czy wszystko działa.

 • Tworzę pod nią nową warstwę, zaznaczam ją dookoła
 • Zaznaczam akcję której chcę użyć (wycinanka) i klikam PLAY
Czas na babeczkę

Czas na babeczkę

…i

Tadaaaa! Wszystko działa! Ale miszcz, co nie?

Tadaaa!

Tadaaa!

Moją najbardziej przydatną akcją jest Wypełnienie z odznaczeniem. Wyjątkowo często jej używam – zamieniłam 10 kliknięć na jedno i czuję jak moje życie jest prostsze i mniej skomplikowane. W pracy akcje są dla mnie wielkim wybawieniem, ponieważ często pracuję na wieeelu plikach na których wykonuję te same operacje (głównie na teksturach). Podświetlam tekst 10 razy tak samo, coś wypełniam, resizuje… Serio, bez akcji można by się pociąć.

P.s. A propos efektów to mam jeszcze jeden, nagrany w akcjach. Bardzo szybki sposób na prosty HDR. Nie wszędzie pasuje, ale od czasu do czasu stosuję go na jakimś zdjęciu – oczywiście za pomocą jednego kliknięcia – bo po co się przeklikiwać.

Lista składa się tu z:

 1. Zduplikowania warstwy
 2. Zdesaturowania jej
 3. Użycia na niej rozmycia gaussowskiego (gaussian blur)
 4. Odwrócenia (Invert)
 5. I ustawienia warstwy na Overlay (nakładka)

I wszystko to za pomocą jednego kliknięcia.

Prosty hdr

Prosty hdr

Dzięki za uwagę, mam nadzieję, że wszystko jest już mega jasne i ci którzy omijali akcje z daleka, teraz dadzą im szansę, a nawet zaprzyjaźnią się z nimi, tak jak ja : )

-meago

0 comment
0

Zobacz też

Leave a Comment