Home TutorialePhotoshop Jak zrobić pędzel w photoshopie – chmury

Jak zrobić pędzel w photoshopie – chmury

by Meago

Trochę spóźniony, ale jest! Dzisiaj tutorial na zrobienie pędzla w photoshopie. Generalnie wszystkie pędzle tworzy się wg podobnego schematu – dzisiaj zrobimy sobie chmurki. Uzbrójcie się w cierpliwość, bo będzie troszkę więcej kontentu niż zwykle (co nieznaczy, że będzie trudniej – no stress!).

Ok to co, zaczynamy! (ノ´ヮ´)ノ*:・゚✧

marine kitty

Wybieramy teksturę i obrabiamy ją

Zaczynamy od wybrania sobie jakiejś tekstury z chmurami. Można ściągnąć ją z banków tekstur np. Textures.com, mayang, albo po prostu użyć własnego zdjęcia. Ja wykorzystam chmury właśnie ze strony textures.com

Swoją drogą, jakiś czas temu remasterowałam z dziewczynami z pracy tekstury do pewnej japońskiej gry i jak bardzo ułatwiło nam pracę odkrycie, że spora ich część posiłkuje się właśnie teksturami z tej strony (¬‿¬)

Wybrałam sobie takie małe postrzępione baranki.

  • Otwieram teksturę w photoshopie
  • Następnie z menu Edit >> Adjustments (Edycja >> Dopasowania) wybieram opcję Desaturate (Zmniejsz nasycenie). Pomoże nam to lepiej wyodrębnić naszą chmurkę od tła. (Poza tym, pędzle do zdefiniowania naogół sprowadza się do skali szarości)
  • Kiedy nasza tekstura już nie ma koloru, ponownie wchodzimy w to samo menu, tylko teraz zamiast desaturate wybieramy opcję Invert (odwróć). Tak, aby to chmury były ciemne, a niebo jaśniejsze.

1_wybor_tekstury

2_desaturacja

3_odwracam

Okej! Nasze chmury powinny wyglądać tak jak na obrazku powyżej. Jednak cały czas kontrast między nimi a tłem jest za mały. Wciąż ciężko będzie wyodrębnić jedną, wybraną chmurkę. W tym celu pomożemy sobie trochę poziomami:

  • Z górnego menu Edit >> Adjustments (Edycja >> Dopasowania) wybieramy Levels… (Poziomy…)
  • Otworzy nam się okno. Ja korzystam z tych trzech suwaków (obrazek poniżej) Ten najjaśniejszy przesuwam w lewo, a te dwa ciemniejsze w prawo w kierunku tego jasnego. Nie ma ogólnej zasady jakie wartości należy zastosować. Po prostu bawię się do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

W porównaniu z poprzednią wersją teraz jest dużo lepiej! Można kontynuować zabawę:

  • Wybieramy chmurkę która nas interesuje, zaznaczamy a następnie kopiujemy (ctrl+C).
  • Otwieramy nowy dokument (File >> New / Plik >> Nowy). Jego rozmiar domyślnie powinien być wielkości skopiowanego elementu
  • Wklejamy naszą chmurkę na nowy dokument

5_wyodrębniam chmurkę

Nasz pędzel jest już prawie gotowy! Teraz go lekko poczyścimy z tych brudów jakie zostały.

  • Ja w tym celu korzystam z narzędzia Dodge Tool (Rozjaśnienie) i ustawiam go na Highlights.
  • Wybieram jakiś miękki pędzel i delikatnie czyszczę obszar wokół chmurki z pozostałości tła.
  • Po wszystkim dodatkowo (choć nie zawsze – zależy od sytuacji) „dociskam” jeszcze kontrast poziomami lub krzywymi

6_czyszczę chmurkę

Ok możemy zapisać już nasz piękny pędzel

  • Wybieram z menu Edit >> Define Brush Preset (Edycja >> Zdefiniuj ustawienie domyślne pędzla)
  • Nazywamy go i klikamy OK. Gotowe! Mamy go już na liście pędzli (۶•̀ᴗ•́)۶

7_tworzymy pedzel

Modyfikujemy pędzel

Teraz będziemy pracować w oknie pędzli. Jeżeli nie masz go w zasięgu wzroku, włączysz go z menu  Window >> Brush (Okno >> Pędzel). Otworzy się okno widoczne poniżej.

Nasza chmurka na razie jest płaska, spełnia swoją rolę jako pędzel w bardzo podstawowy sposób. Zaraz trochę go podkręcimy, żeby można było nim rysować.

  • W pierwszej zakładce – Brush Tip Shape (Kształt Końcówki Pędzla) ustawimy jego Rozmiar (Size), Kąt (Angle) i Odstępy (Spacing). Pobawcie się suwakami to zaraz rozkminicie co robi każdy z nich.

8_modyfikujemy pedzel

  • W zakładce Shape Dynamics możemy ustawić m.in. Minimum Diameter (Minimalna Średnia) – rozmiar pędzla regulowany naciskiem piórka, Angle Jitter (Wahania Kąta) – przydatne do naszej chmurki.
  • Polecam pobawić się zwłaszcza Wahaniem Kąta – dzięki temu nasza chmurka będzie bardziej nieregularna, a co za tym idzie – naturalna. Przykłady moich ustawień możecie zobaczyć na grafice poniżej.

9_modyfikujemy pędzel 2

  • Bardzo przydatny jest też Scattering (rozproszenie). Rozrzuca nam naszą chmurkę – możemy uzyskać dzięki temu bardziej barankowaty wygląd. Dodatkowo suwak Count (Zliczanie Obiektów) pozwala zagęścić pędzel poprzez zwiększenie ilości kształtów.

scattering

  • Kolejną przydatną zakładką jest Transfer. Można tu ustawić wahania przejrzystości pędzla zależne od nacisku pióra. Im mniejsza wartość tym mniejsza minimalna przejrzystość (bardziej delikatna chmurka)

10_modyfikujemy pedzel 3

  • Dual Brush (Podwójny Pędzel) pozwala połączyć nasz pędzel z jeszcze innym, wybranym z listy. Ja dodałam zwykłego airbrusha i pobawiłam się suwakami od Wielkości, Odstępów, Rozproszenia i Ilości ( Size, Spacing, Scatter i Count). Pędzel zyskał trochę inną, ciekawą strukturę.

11_modyfikujemy pędzel 4

  • Color Dynamics (Dynamika Koloru) pozwala nam wprowadzić zróżnicowanie kolorystyczne dla naszego pędzla. W Foreground/Background Jitter (Wahania pierwszego planu/tła) Im większa wartość, tym większa rozpiętość pomiędzy naszym kolorem pierwszoplanowym a kolorem tła.
  • Dalej mamy Wahania Barwy, Nasycenia i Jasności – są to wahania pomiędzy kolorami pierwszego planu i tła, natomiast w suwaku Purity (Klarowność) ustawiamy nasycenie ogólnie – im mniejsza wartość tym zmniejsza się saturacja barwy.

12_modyfikujemy pędzel 5

Najbardziej przydatne funkcje mamy już ustawione – jeżeli jesteśmy usatysfakcjonowani efektem, pora zapisać nasz zmodyfikowany pędzel.

  • Zrobimy to wybierając z menu okna pędzli (strzałeczka w prawym górnym roku) New Brush Preset (Nowe Domyślne Ustawienia Pędzla)
  • Nazywamy go i klikamy OK

13_zapisujemy finalny pedzel

No i proszę! Na liście pędzli pojawiła się nasza chmurka! Teraz możemy malować niebo tyle ile nam się podoba!

14_gotowy brush!

Poniżej natomiast prezentuję chmury utworzone z 1-2 pędzli ale z różnymi, różniastymi ustawieniami. Mamy tu takie z małą ilością transferu, z dużym rozproszeniem, bardzo zmniejszone bądź zwiększone, spłaszczone i jakie tylko sobie wymyślimy i ustawimy.

Nie ma sztywnej zasady jak dobrać parametry – trzeba się POBAWIIIIIIĆ ヽ(^o^)丿♡

clouds

Na koniec zarzucam wam plik .pdf w wersji polsko-(kiepskiej) angielskiej w którym zawarty jest cały tutorial – jeżeli będzie wam jeszcze kiedyś potrzebny, nie będziecie musieli szukać go po archiwach : ) Wystarczy kliknąć w przycisk poniżej:

Pobierz tutorial w .pdf

No i to wszystko, pomalujcie sobie dzisiaj jakieś chmurki!

Dzięki, i do następnego ☆*✲゚*。(((´♡‿♡`+)))。*゚✲*☆

0 comment
0

Zobacz też

Leave a Comment