Home TutorialeIllustrator Illustrator dla początkujących: obrysy

Illustrator dla początkujących: obrysy

by Meago

Halo halo! Wracam po długaśnej przerwie z kolejnym tutorialem! °˖✧◝(⁰▿⁰)◜✧˖°
Tym razem opowiem krótko o obrysach, ich właściwościach i paru przydatnych narzędziach. Będzie to wstęp do bardziej skomplikowanych rzeczy (ale nie takich strasznych), które chciałabym pokazać w przyszłych postach.

Okej!
Wnioskuję, że osoba która już cokolwiek klikała w Illustratorze kojarzy czym są obrysy, czym wypełnienia. Jeżeli jednak nie, to spróbuj poćwiczyć sobie najpierw robienie jakiś prostych ścieżek albo zrób sobie prostego donuta.
Nie przeciągając – jeżeli tworzy się jakieś kształty w illustratorze, można zauważyć, że w górnej belce pojawiają się opcje wyboru kolejno: koloru wypełnienia i obrysu, grubości obrysu i paru innych.

Opcje obrysu

  • Zwróć uwagę na napis „obrys” między okienkiem wyboru jego koloru, a okienkiem jego grubości. Jest on klikalny i kryje w środku dodatkowe opcje.

01_opcje-obrysu

  • Na pierwszym miejscu powtarza się okienko w którym można ustawić grubość obrysu – chyba nie muszę tłumaczyć na czym polega.
  • Poniżej można ustawić jedną z trzech typów końcówek (w przypadku otwartych form). Można uciąć końcówkę na wysokości punktu, zaokrąglić, albo zastosować znowu uciętą, jednak z wyśrodkowanym punktem.

02_koncowki-obrysu

  • Kolejna opcja przydaje się w wypadku zamkniętych figur. Można za jej pomocą ustawić jej narożniki – kolejno: ostre, zaokrąglone i ścięte.

03_narożniki-obrysu

  • Na samym dole tej sekcji jest jeszcze jedna przydatna rzecz – można tu ustawić obrys względem linii prowadzącej (tej niebieskiej). Przypomina to trochę ustawianie obrysu w photoshopie, gdzie można go wycentrować, ustawić do wewnątrz, lub na zewnątrz. Tego do wewnątrz używam często, jeżeli chcę mieć dodatkową pewność, że narożniki obrysu będą na pewno ostre.

04_wyrownanie-do-linii

  • Kolejna sekcja to budowa linii przerywanej. Znajduje się tu 6 pól, które odpowiadają na przemian długościom linii i odstępem między nimi. Pozwala to stworzyć zróżnicowany wzór.
  • Można tu też stworzyć kropkowaną ścieżkę – wystarczy w okna odpowiadające kresce wpisać wartość 0pt, a w przypadku odstępów – dwukrotność grubości obrysu.

05_linia-przerywana

  • Następna sekcja służy w całości do dodania i ustawienia grotu strzałki. Przydatne np. przy robieniu infografik.

06_grot-strzałki

Narzędzie SZEROKOŚĆ

To jeden z moich ulubionych narzędzi. To nim właśnie można zróżnicować dodatkowo grubość linii – zwęzić, czy poszerzyć gdzie to się tylko podoba.

  • Wystarczy wybrać narzędzie i nakierować kursor w dowolne miejsce na ścieżce, które chce się zmodyfikować. Pojawi się biała kropka – wtedy wystarczy wcisnąć przycisk myszy i przesunąć kursor odpowiednio w lewo (żeby zwęzić linię) lub w prawo (aby poszerzyć). Nic trudnego! Spójrz tylko na rysunki poniżej.

07_narzedzie-szerokosc

Zamiana na KONTURY OBRYSU

Kolejna przydatna rzecz dla mnie – pozwala jeszcze dokładniej modyfikować obrys który stworzę. Zamieniam go na kontur. Jest teraz wypełnieniem, do którego można się dobrać za pomocą białej strzałki. Posiada bowiem więcej punktów i dźwigni i mogę zrobić z nim wszystko co chcę.

  • Aby zamienić obrys na kontur, należy z menu OBIEKT wybrać ŚCIEŻKI a następnie KONTURY OBRYSU
  • Zamieni się on na wypełnienie, pełne punktów i dźwigni do dalszej zabawy

09_zmiana-na-kontury-obrysu

Przykłady w konkretnej pracy

Na rysunku poniżej widać fragment mojej postaci, którą zrobiłam całkowicie wektorowo. Jak widać wstępna faza lineartu składa się z wieeeelu obrysów, i to jeszcze niedopracowanych. Zastosowałam tu na razie tylko narzędzie szerokość.
Zaznaczyłam strzałkami tylko niektóre miejsca gdzie został on użyty.

10_rysowanie

Następnie zamieniłam obrys na kontury i białą strzałką łapałam i przesuwałam bądź usuwałam punkty aby ułożyć linie tak, by nigdzie nic nie odstawało. Naogół dotyczy to nierównych końcówek.
Poniżej na obrazkach widać jak ta procedura pomaga mi dopracować lineart.

11_rysowanie2

12_rysowanie

Klasycznie, do pobrania tutorial w formie PDF’a, dodatkowo wzbogacony o wersję Polglish, w razie, gdyby ktoś lubił trzymać takie rzeczy na dysku.

Pobierz tutorial w .pdf / Download .pdf in polglish
No i na tym wypadałoby na razie skończyć 🙂 nadmiar informacji jest niezdrowy, co nie?
Ale spoko, postaram się przygotować wkrótce dokładniejszy wpis pokazujący jak robię postać w illustratorze. Jednak zanim to zrobię, warto poznać trochę podstaw. W końcu to Illustrator dla początkujących!

Śledźcie zatem mojego facebooka lub instagrama, bo na pewno tam dam znać, jak tylko pojawi się nowy wpis! A tymczasem się żegnam, bynajmniej nie na zawsze °˖✧◝(⁰▿⁰)◜✧˖°

a zatem – do następnego!

0 comment
4

Zobacz też

Leave a Comment