Home TutorialePhotoshop Efekt akwareli w photoshopie + akwarelowe tekstury

Efekt akwareli w photoshopie + akwarelowe tekstury

by Meago

Stęskniliście się za tutorialami? To super, bo mam dla was kolejny! Tym razem pooszukujemy trochę i pomalujemy akwarelką ale w photoshopie ( ・ᴗ・ ) Stworzymy sobie efekt akwareli w photoshopie.

Co prawda w filtrach photoshopowych mamy różne artystyczne rozwiązania – w tym właśnie akwarelę, ale chyba zgodzicie się ze mną, że te domyślne wyglądają dość… dziadowsko? (Zresztą tak samo jak domyślne pędzle w gwiazdki, listki i trawkę. Błagam – nie używajcie ich).

Sposób który wam dzisiaj pokażę, sprawia, że efekt nie tylko wygląda łatwiej ale i sami poznacie trochę więcej opcji poza samym Filter >> Artistic >> Watercolor. Dodatkowo podzielę się z wami akwarelowymi teksturami w wysokiej rozdzielczości (których zresztą użyję w tym tutorialu)

To co, zaczynamy?

Etap 1: narysujmy sobie kształt

banners

…bądź napiszmy coś (na tekście też to działa). Ja porobię sobie kilka kwiatków i dodam do nich tekst – to chyba najbardziej klasyczna kompozycja,  świetnie nadaje się do zdobienia np. zaproszeń (o˘◡˘o)

p.s. zauważcie, że poszczególne elementy zostawiłam sobie na osobnych warstwach. Często tak robię, mogę wtedy łatwiej zmodyfikować co mi się podoba, a gdy jestem usatysfakcjonowana po prostu je sobie sklejam.

shape

Etap 2: wgrajmy tekstury

banner2

Akwarelowe tekstury można znaleźć na sieci – np na deviantarcie albo w creative market – wybór jest ogromny, a jakość świetna, jednak trzeba za nie zapłacić (co od czasu do czasu nie jest niczym strasznym oczywiście). Ja też udostępnię dla was kilka tekstur – na początek takie powinny wystarczyć. Przycisk do pobrania paczki znajduje się na samym dole postu.

Ok, to mamy to – co teraz?

Definiujemy z nich tekstury. Zrobimy to w ten sposób:

  • Otwieramy wybraną teksturę w photoshopie
  • Z górnego menu wybieramy Edit (Edycja) >> Define Pattern (Zdefiniuj wzorek)
  • Nazywamy naszą teksturę i klikamy OK
  • Ze wszystkimi innymi teksturami robimy tak samo

define pattern

Etap 3: działamy!

banner3

Kiedy mamy już wszystko przygotowane, możemy zacząć to po co tu przyszliśmy. Tak więc teraz troszkę cierpliwości i skupienia i jazda:

  • Klikamy dwukrotnie na warstwę którą chcemy przerobić. otworzy nam się okno styli warstw. Z pośród zakładek po lewej stronie wybieramy Pattern Overlay (Nałożenie wzorku). Na środku okna pojawią się opcje gdzie możemy wybrać z listy naszą wcześniej wgraną teksturę, zeskalować ją, bądz ustawić inny tryb. Tak więc szukamy tekstury której chcemy użyć i klikamy OK

pattern oerlay

  • Kiedy efekt nam się podoba, możemy skleić warstwę – klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy Rasterize layer style (Rasteryzuj style warstwy – chyba?)
Rasteryzujemy styl warstwy

Rasteryzujemy styl warstwy

  • Następnie duplikujemy tę warstwę i ustawiamy Fill (wypełnienie) na 0%. Dlaczego Fill? Bo jeżeli zrobimy to z Opacity (krycie) nie zobaczymy tego co za chwilę będziemy chcieli zrobić.
Ustawiamy wypełnienie na 0%

Ustawiamy wypełnienie na 0%

  • Klikamy dwukrotnie na warstwę której przed chwilą zminimalizowaliśmy wypełnienie i otwieramy ponownie okno ze stylami warstwy. Tym razem wybieramy zakładkę Inner Glow (Blask wewnętrzny), kolor ustawiamy na czerń, Tryb mieszania (blend mode) na Color Burn (Ściemnianie)

Nieźle się żarzy, co? Spokojnie, pomanipulujmy trochę rozmiarem blasku (zmniejszmy go) i zmniejszmy bądź zwiększmy Zakres (Range). Możemy też dodać odrobinę szumu. Chodzi o to, żeby zrobić delikatny, ale to delikatny (ale nadal widoczny) obrys. Wiecie, taki jaki się robi naturalnie gdy malujemy akwarelą i woda zbiera się na brzegach (o˘◡˘o)

4 inner_glow

Już wygląda całkiem nieźle, co? Ale to jeszcze nie koniec. Niech ta farba jeszcze troszkę sobie popływa, wciąż jest troszeczkę za idealnie (co za tym idzie nie tak realnie jak mogłoby być).

Czas  pofalować!

  • Stoimy cały czas na naszej warstwie z zerowym wypełnieniem.
  • Z menu Filter (filtry) wybieramy Disort >> Wave (Zniekształcenie >> Fala). Otworzy nam się okno z opcjami: Number of Generators (Liczba generatorów), Wavelenght (Długość Fali), Amplitude (Amplituda) – czyli wysokość fali i Scale (skala). Ja ustawiam bardzo niską amplitudę i skalę i troszkę dłuższą długość fali. Ale wiadomo w różnych przypadkach ustawienia są różne. Musimy kliknąć OK i zobaczyć, czy nie przesadziliśmy. jeżeli tak, to cofamy ten filtr i próbujemy jeszcze raz korzystając z innych ustawień.

4 wave

Jak widać, brzeg nam troszkę pofalował – fajnie nie? Wygląda to jeszcze naturalniej. Do tego zabiegu możemy też użyć filtra Ripple (Marszczenie). – jak chcecie. Mi jest wygodnie falą. Jeżeli akwarelujecie tekst, również użyjcie na nim tego filtra, oczywiście w sposób delikatny (wcześniej go zrasteryzujcie). Teksty na ogół mają bardzo równe brzegi i linie i ciężko uzyskać taki efekt malując pędzlem. Ripplując czy Wave’ując tekst sprawisz, że będzie wyglądał troszkę naturalniej <3

6 text difference

Przed i po

Jeżeli nakładacie na siebie poszczególne elementy – np listek z jednej gałązki nachodzi na inną gałązkę (będąc na osobnej warstwie), ustawcie ją na tryb mieszania multiply (mnożenie) bądź linear burn (ściemnianie liniowe). Niech przez siebie prześwitują – tak jak się to dzieje przy nakładaniu warstw akwarelą.

Brudy, rozmazania, pochlapania

kittly splater

W sumie można by uznać, że na poprzednim punkcie można zakończyć, ale jeżeli chcemy jeeeeeszcze trochę urozmaicić naszą pracę, możemy dodać jeszcze więcej akwarelowych efektów:

Chlapanie/malowanie wewnątrz kształtów:

Wklejamy na obrazek teksturę z wybranym przez nas rozbryzgiem/kroplami itp. Przemalowujemy ją na biało i tym razem używamy stylu warstwy Outer Glow (Blask Zewnętrzny), z ustawieniami podobnymi do tych opisanych wyżej w poście

efekt akwareli w photoshopie

Rozmazania i smugi

Tu będzie trochę bardziej skomplikowanie (ale nie za bardzo). Rozmazania przydają się zwłaszcza w miejscach, gdzie jest ciasno i ciężko w naturalnych akwarelowych warunkach zachować nieskazitelną czystość.

  • Aby uzyskać taki efekt, zaczynamy od połączenia wszystkich warstw – zaznaczamy wszystkie oprócz tła (za pomocą Shifta bądź Ctrl) i z menu wybieramy Merge Layers (Połącz Warstwy). Następnie DUPLIKUJEMY powstałą warstwę (przeciągając warstwę na ikonę „nowej warstwy” bądź z prawo-myszo-przyciskowego menu wybieramy duplikuj warstwę).
  • Będziemy korzystać z tej warstwy umiejscowionej poniżej – z menu filtrów wybieramy Gaussian Blur (Rozmycie Gaussowskie)

gaussian blur

  • Następnie wybieramy filtr Wave (Fala). Jednak tym razem jej kształt ustawiamy na Square. Chodzi o to, żeby uzyskać mniej więcej taki efekt:

square wave

  • Zastosowałam też trochę Surface Blur’a (Rozmycie powierzchniowe), aby lekko osłabić poprzedni efekt.
  • Następnie tworzę na warstwie maskę i wypełniam ją na czarno

surface blur

mask

  • Teraz wybieram jakiś delikatny pędzel i używając białego, zamalowuję na masce wybrane obszary, tym samym odsłaniając moje smugi:

rozmazania

No… to chyba tyle wystarczy! Pamiętajcie najważniejsze: MACIE SIĘ TYM BAWIĆ.

A na koniec obiecana paczka tekstur! Aby ją pobrać wystarczy kliknąć w przycisk poniżej. W zestawie znajduje się trochę podczyszczonych skanów w wysokiej rozdzielczości, maźnięcia, rozbryzgi, zapętlone tekstury, oraz tekstury z alfą (przeźroczystością)

Pobierz paczkę

textures

dzięki i do następnego!

-meago

0 comment
0

Zobacz też

Leave a Comment