Home różnościDollicious Dollicious: Creme Caramel

Dollicious: Creme Caramel

by Meago

Creme Caramel znałam głównie z widzenia i ze słuchu. Wiedziałam o nim tylko, że jest tam trochę jajek, mleka, jakaś wanilia i cały tapla się w karmelu. Nigdy sama go nie robiłam bo wydawał mi się technicznie zbyt skomplikowany. Żeby się dowiedzieć, że wcale nie jest, musiałam wybrać się na warsztaty do Kurta Schellera. Nie taki diabeł straszny jak go malował mój umysł i zaraz ja też sama ci namaluję jak zrobić ten słodki deser. Obiecuję, że ci wyjdzie – mi wyszedł o 23.00 w kuchennym rozbajzlu.

creme caramel

Przygotuj sobie:

 • 190g cukru – 100g na karmel, 90g do masy
 • 5 jajek – z czego 3 całe jajka i 2 żółtka
 • laska wanilii
 • pół litra mleka
 • trochę oliwy
 • 2 łyżki wody (do karmelu)

creme caramel składniki

Z narzędzi warto wygrzebać:

 • miseczki żaroodporne – ja użyłam falowanych, metalowych foremek na tartaletki – tylko takich wyższych, nie płaskich + jedno okrągłe, randomowe naczynko żaroodporne. (takie akurat miałam – masy starczyło mi na 4 tartaletki i 1 okrągłą foremkę)
 • blachę, albo formę do której nalejemy wodę do kąpieli wodnej. (Ja o 23.00 zauważyłam, że nie mam w czym zanurzyć foremek i musiałam zapierdalać do pobliskiego tesco 24)
 • garnuszki/rondelki na mleko i osobno na karmel
 • trzepaczka czy coś innego dobrego do miąchania
 • miska
 • piekarnik

garnki

Ok. Najsampierw przygotuj sobie miseczki. Posmaruj je lekko oliwą i odstaw na bok. Następnie 100g cukru wsyp w miarę równomiernie na patelnię/do rondelka (ja użyłam patelni) – będzie karmel. Podgrzewaj go na średnim ogniu dopóki się nie rozpuści (nie miąchaj go). Po rozpuszczeniu dolej wody i energicznie mieszaj – może być trochę strasznie bo zacznie syczeć, fukać i się sklejać, ale miąchaj dalej i powinnaś opanować sytuację. Ważne jest, żeby nie przeciągnąć karmelu bo będzie do wyrzucenia. Gotuj tylko na złoty kolor i zdejmij z ognia. Jak wyjdzie ok, to przelej go równo do miseczek.

smarowanie foremek

robienie karmelu

robienie karmelu

Uważaj, żeby się nie poparzyć, bo gotujący się cukier jest o wiele gorętszy niż ci się wydaje! Serio, serio! Może mieć jakieś 200 stopni, więc lepiej się w nim nie babraj tylko brudną patelnie od razu zalej wodą i niech się moczy.

Ej, najtrudniejsza rzecz za nami!

Teraz wyjmij nasionka z wanilii i wsyp je do garnuszka z mlekiem. Do miski wrzuć 3 jajka i 2 żółtka, resztę cukru i pomieszaj trzepajką ale nie doprowadź do powstania piany.

creme caramel jak zrobić

Zagotuj mleko, a następnie wlej je po-wo-lut-ku do naszej jajecznej masy, cały czas miąchając trzepajką (inaczej zupa się zetnie). Przelej to wszystko równo do  foremek.

mieszanie masy jajecznej creme caramel

Zapełnione foremki ustaw w blasze z wodą (u mnie woda sięgała do 3/4 wysokości foremek) i ostrożnie włóż całość do rozgrzanego do 200c piekarnika. Ja miałam trochę trudno, bo mam piekarnik na wysokości twarzy, ale jak masz go umiejscowionego normalnie, nie powinno to przysporzyć większych problemów.

creme caramel pieczenie

Piecz około 20minut. A tak naprawdę, to do chwili, gdy jak palniemy masę lekko palcem z wierzchu uznamy, że jest ścięta.

ścięty creme caramel

Wyjmij do ostygnięcia a później chłodź w lodówce. Żeby wyjąć  Creme Caramel, trzeba oddzielić go ostrożnie nożem na brzegach foremki, następnie zakryć głębokim talerzem (lepiej nie płaskim bo ci wypłynie karmel i się możesz upieprzyć) i odwrócić. Powinien wyjść mistrz!

wyjmowanie z foremki creme caramel

Ta-daa! Teraz możesz przyszpanować czymś słodkim jak przyjdą znajomi!  (*•̀ᴗ•́*)و ̑̑

creme caramel

Zobacz też

Leave a Comment