Home TutorialeIllustrator Illustrator dla początkujących: prosty donut – krok po kroku

Illustrator dla początkujących: prosty donut – krok po kroku

by Meago

Hej-ho! Tym razem coś nowego. Zostawię na chwilę Dollicious czy photoshopa i skupię się na… illustratorze! Nie kojarzysz mnie pewnie z pracy na nim – i masz rację. Zawsze odbierałam go jako taki toporny i mało twórczy program – bo wiesz, nie ma to jak ręka artystycznie tańcząca po kartce. No ale muszę mu zwrócić honor, bo niestety czasem przydaje się ten cholerny wektor. Heh, photoshopy nie umiejo. Podaliśmy więc sobie ręce i zaczęliśmy współpracować. Cały czas zagłębiam się w jego tajemnice ale umiem już tyle, że jestem w stanie pokazać Ci co nie co – na początek, za pomocą dosłownie kilku narzędzi – uroczy donut.

O, taki. I wystarczy, bo co za dużo informacji na raz, to nie zdrowo.

Jeśli umiesz w illustratora, będziesz pewnie tylko przewracać oczami. Jeśli jednak mdli Cię na samą myśl o jego włączeniu, gdy nie wiesz co, gdzie i jak, to za chwilę z grubsza już powinieneś wiedzieć.

donut wektor

1. Najpierw pączek

Strzałki, narzędzie elipsy i generator kształtu

Od czego by tu zacząć? Widzisz w oknie z narzędziami takie dwie strzałki obok siebie? Przydadzą Ci się. Nawet bardzo i to nie tylko przy pączku.

  • Ta pierwsza – czarna (Narzędzie zaznaczania) pomaga ci zaznaczać, przesuwać czy powiększać/zmniejszać całe obiekty.
  • Druga – biała (Narzędzie zaznaczanie bezpośrednie) pozwala ci je przekształcać. Zaznaczy ci pojedyncze punkty, dźwignie inne elementy i pozwoli ci zrobić z nimi co ci się podoba.

Zresztą zaraz dokładniej zobaczysz.

Illustrator dla początkujących

Dobra, to teraz czas zrobić koło:

  • W pasku narzędzi masz ikonę prostokąta – tam pod spodem kryją się jeszcze inne kształty (wystarczy, że klikniesz i przytrzymasz przycisk myszy, albo klikniesz prawym). Dodatkowo, możesz wyjąć sobie okno ze wszystkimi kształtami na wierzch klikając tę malutką strzałkę (rys. poniżej).
  • Trzymając przycisk SHIFT zrobisz idealnie równe koło.
  • Zauważ, że domyślnie powstał też czarny obrys – usuniesz go zaznaczając swój obiekt czarną strzałką, a następnie z górnego menu wybierając ikonę braku obrysu w oknie z paletami kolorów obrysu (rys. poniżej)
  • Możesz ustawić też kolor twojego koła zaznaczając go, a następnie wybierając kolor z palety (obok palety obrysów). Możesz to również zrobić klikając dwukrotnie na kolor wypełnienia pod paskiem narzędzi (widoczny na rys. powyżej)
Protip: Otwierając paletę kolorów przytrzymaj przycisk SHIFT. Będziesz mieć dostęp do precyzyjnego wyboru koloru.

koło obrys illustrator

Okej!

Czas wyciąć w donucie dziurę! Użyjemy do tego kolejnego narzędzia o nazwie Generator Kształtów (Shape Builder). Ale najpierw:

  • Zrób kolejne, mniejsze koło i ustaw je na środku koła, które już mamy
  • Trzymając przycisk SHIFT kliknij po kolei (czarną strzałką) na jedno i na drugie koło, tak aby były zaznaczone oba. Możesz też kliknąć i przeciągnąć po obszarze na którym znajdują się oba koła.
  • Z okna narzędzi wybierz Generator Kształtów (Shape Builder). Będzie on działał tylko na zaznaczone obiekty, dlatego trzeba było zaznaczyć oba koła.
  • Teraz przytrzymaj klawisz ALT i kliknij na mniejsze koło – przycisk ALT odejmuje kształt. W tym przypadku wytnie nam dziurę wielkości koła które zrobiliśmy.
  • I tada! Mamy pączka z dziurą

03_shape builder_ex

04_paczek z dziurą

2. Czas na lukier

Narzędzie gwiazda i wygładzanie punktów

Do lukru potrzebne będzie narzędzie gwiazdy. Znajdziesz je dokładnie tam, gdzie była elipsa. Następnie trzeba ją troszkę przekształcić i ot, cała filozofia:

  • Wybierz narzędzie gwiazdy – znajduje się wśród reszty kształtów takich jak prostokąt i elipsa.
  • Kliknij myszką w dowolnym miejscu na dokumencie (białej kartce). Otworzy Ci się okno, w którym możesz wybrać długość promieni (czyli długość ramion gwiazdy a także ich odległość od środka), a także ilość ramion (punkty). Ja u siebie użyłam domyślnej długości promieni, zmieniłam jedynie ilość punktów – do 7.
  • Gdy gwiazda jest gotowa, kliknij na nią białą strzałką. W wersji illustratora CC zobaczysz takie małe kółka między ramionami – możesz za ich pomocą zaokrąglić kąty ostre gwiazdy, wystarczy kliknąć i pociągnąć.
Jeżeli masz inną wersję illustratora, możesz zrobić gwiazdę z krótszymi ramionami (ustawić mniejszą różnicę między promieniami), a następnie białą strzałką, trzymając przycisk SHIFT zaznaczyć punkty na końcach ramion (po kolei je klikając). Gdy już to zrobisz, z górnego menu wybierz ikonę konwertowania punktów do gładkich. Wierzchołki powinny zaokrąglić się. To samo zrób z resztą kątów ostrych.
  • Jeżeli już uda Ci się uzyskać lukrowy kleks, przesuń go na wcześniej zrobionego pączka
  • Pączek już ma zrobioną dziurę, więc dzięki Generatorowi Kształtów uda się to zrobić także w lukrze – po prostu zaznacz oba elementy – lukier i pączka, a następnie zrób dokładnie to samo co zrobiłeś w pierwszej części tutorialu – tj kliknij w ikonę Generatora Kształtów, a następnie trzymając ALT kliknij w środkową elipsę aby ją usunąć.
  • Mamy już gotowy pączek pokryty lukrem! Yesss! ٩(๑˃̵ᴗ˂̵)و

04_lukier gwiazda2

05_przeksztalcanie

06_dziura w lukrze

3. Posypka

Narzędzie prostokąt, grupowanie

Dobra, jeszcze tylko posypka i będzie z głowy! Idzie całkiem nieźle. Tutaj użyjesz zwykłych prostokątów, trochę je poobracasz, pokolorujesz i będzie mistrz! To po kolei:

  • Z kształtów wybierz zwykły prostokąt. Utwórz go w dowolnym miejscu (po prostu przeciągnij po kartce) – niech będzie płaski i podłużny
  • Teraz za pomocą czarnej strzałki i z wciśniętym przyciskiem ALT, przeciągnij ten prostokąt gdzieś obok – jak widzisz, skopiował się. Porób tak jeszcze kilka razy.
  • Poobracaj teraz każdy prostokąt tak, aby całość wydawała się „rozsypana”. Używając cały czas czarnej strzałki, nakieruj kursor w okolice któregoś rogu prostokąta (aż pojawią się zaokrąglone strzałki), kliknij i obróć.
  • Teraz każdy prostokąt wypełnij innym kolorem – zaznacz jeden z nich, kliknij dwukrotnie na kolor wypełnienia (kolorowy kwadrat pod ikonami z narzędziami) a następnie wybierz jakiś kolor. Zrób tak dla każdego prostokąta.

07_posypka

Teraz czas zgrupować kształty i rozłożyć je na pączku:

  • Czarną strzałką zaznacz wszystkie pokolorowane prostokąty
  • Prawym przyciskiem myszy otwórz menu i wybierz opcję Grupuj. Teraz wszystkie prostokąty trzymają się razem (و ˃̵ᴗ˂̵)و
  • Zmniejsz całość tak, aby pasowała do pączka. Ułóż na nim posypkę.
  • Trzymając ALT, kopiuj zgrupowane prostokąty (tak samo jak wcześniej) i układaj je dookoła dziury. Kiedy to zrobisz,   możesz zgrupować całą posypkę i uznać całego donuta za GOTOWY! Yaay! ✧*。٩(ˊᗜˋ*)و✧*。

08_grupowanie

Jeszcze jedno na koniec. Obczaj jak to wygląda w oknie warstw (w panelu po prawej stronie, pod ikoną dwóch kwadratów leżących na sobie). Jak widzisz okno wygląda bardzo podobnie jak to w Photoshopie, jednak warstwy mają „w sobie” jeszcze osobno wszystkie obiekty jakie powstały w projekcie. Widać też zgrupowane obiekty – naszą posypkę. Po rozwinięciu pokaże się lista wszystkich prostokątów jakie zostały użyte.

Warto czasem blokować poszczególne obiekty (klikając w puste pole obok ikonki z okiem), aby nie klikały nam się na dokumencie te, które aktualnie nie są nam potrzebne. Ułatwia to pracę, zwłaszcza gdy dużo elementów znajduje się blisko siebie. Poniżej możesz zobaczyć, że zablokowałam pączka i lukier, żeby bez przeszkód pracować tylko na posypce.

09_warstwy2

Pobierz też plik .pdf (PL/ENG), żeby mieć go na dysku pod ręką 🙂

Pobierz tutorial w .pdf / download tutorial .pdf file

0 comment
1

Zobacz też

Leave a Comment